Šatny, šatní skříně a stojany

Šatní skříně a další druhy úložných prostor jsou dnes naprostým základem každého bytu i průmyslových prostor. Jelikož se k nákupu skříní neuchylujeme nikterak často, ale zejména při prvotním vybavení svých domovů, je vhodné se na výběr skříně náležitě připravit. Aby šatní skříň dlouho sloužila svému účelu, není vhodné vybírat pouze podle toho, jestli skříň správně barevně ladí s ostatním nábytkem a jestli je z estetického hlediska ideální. Samozřejmě se jedná o podstatné parametry skříní, ale z hlediska použitelnosti je důležité dobře vybrat vhodný materiál skříně, její vnitřní uspořádání a přizpůsobit velikost skříně vlastním potřebám a požadavkům na úložné prostory. Co byste tedy měli před samotným nákupem zvážit?

Šatní skříň z masivu a její vnitřní uspořádání

První z vlastností, kterou je důležité sledovat, je materiál šatní skříně. Pro domácnosti a byty jsou často doporučovány šatní skříně z masivu. Dřevěný masiv má oproti ostatní materiálům velkou výhodu zejména v kvalitě zpracování a svému přírodnímu charakteru. Lidé se často shodují, že nic nenavodí atmosféru domova tak dokonale, jako právě vůně dřeva, která se line z dřevěného nábytku.

Vysoká kvalita nábytku z masivu zaručuje, že se skříň nevyviklá po prvním roce a budete muset řešit nákup nové. Ani v případě rýhy ve dřevě si nemusíte dělat starosti. Na trhu je dnes řada přírodních vosků, které dokáží vrátit nábytku z masivu původní vzhled.

Vnitřní uspořádání skříně je dalším z rozhodovacích faktorů, na který musíte po celou dobu nákupu pamatovat. Jestliže má nová šatní skříň z masivu sloužit především pro košile a obleky, rozhodně volte takovou, kde je možné zavěsit několik ramínek. Pokud budete do skříně vkládat i oblečení složené do komínků, mějte zde prostor i pro několik drobných poliček pro uložení tohoto oblečení.

Jak již bylo zmíněno výše, nábytek z masivu a zejména skříně z masivu jsou dobrou volbou především pro domácnosti a pro ukládání oblečení, které využíváme každý den. Kvalita dřevěného masivu nikoho nezklame a dodá domovu špetku příjemného přírodního prostředí.

Kovové šatní skříně a jejich využití

Druhým typickým materiálem pro skříně je kov. Kovové skříně se od těch z masívu liší především ve využití, pro které jsou nejvíce vhodné. Hlavní výhodou kovu je jeho dlouhá životnost a odolnost jak proti mechanickému opotřebení tak proti stárnutí v důsledku času. Od toho se také odvíjí typické použití tohoto druhu skříní, kterých je nejvíce využíváno v průmyslových provozech a zaměstnaneckých šatnách.

Vnitřní uspořádání takové skříně může být obdobné, jako je tomu u skříní z masívu. Rozdíl je však v typické velikosti skříní, kdy se mnohem více než na estetiku hledí na použitelnost a využití prostoru. Kovové skříně proto častěji bývají úzké, aby se vešly ve větším množství i do malých prostor.


Nahoru